Sivas kangallarını görmek için Yunanistan ve Macaristan’dan geldiler

Sivas’ın önemli marka değerlerinden olan ve dünyaca bilinen Kangal köpeklerinde, son zamanlarda yaşanan iklim değişikliği nedeniyle değişiklikler yaşandı. Küresel ısınmadan dolayı yavru üretimi yılda 2’den 1’e düştü. Kangallarda üretim, yüzde 50 oranında azaldı.

DHA’nın haberine göre, Sivas Hamza Yerlikaya Ortaokulu’nın Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus+ Okul Eğitimi ve İklim Elçileri İş Başında projesi kapsamında Macaristan ve Yunanistan’dan gelen 6 öğrenci ve 6 öğretmen katılımcı, Sivas Doğal Irk Kangal Köpeği Sevenler ve Koruyanlar Derneğini ziyaret etti.

İklim değişikliğiyle mücadele konusunda farklı etkinliklere katılmak üzere kente gelen öğretmen ve öğrenciler, dünyaca ünlü Kangal köpeklerini ve iklim değişikliğinin üzerindeki doğum döngüsüne etkilerini incelecekleri öğrenildi.

‘KANGALLAR MACARİSTAN’DA YAYGINLAŞIYOR’

Macaristan’dan öğrencileriyle birlikte gelen Adrienn Dajka, “Buraya gelme amacımız iklim değişikliği ile mücadele etmektir. Burada öğrendiklerimize göre kangal köpekleri yılda 2 kez doğum yaptıklarını ancak iklimin değiştiğini, havaların sıcak olduğunu ve doğumun yılda 1 kereye düştüğünü öğrendik.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir