Dolandırıcılar işi büyüttü: Bu kez ‘ABD’li zengin asker’ yalanı ile parasını aldılar

İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya göre, Emrah Kaya (30) Facebook hesabında gezinirken, ‘Sarah Harwell’ adı ile açılan hesaptan gelen arkadaşlık istediğini kabul etti ve görüşmeye başladı. Bu kişi ABD’de asker olduğunu belirterek Türkiye’ye gelip yatırım yapma niyetinde olduğunu söyledi.

‘Sarah Harwell’ yatırım için 2 milyon 854 bin dolar ayırdığını söyledi. Emrah Kaya, kısa sürede zengin olacağı hayali ile bu kişi ile temasını sürdürdü. ‘Sarah Harwell’, Kaya’ya söz konusu parayı kargo ile göndereceğini bildirdi.

‘KARGONUZ GELDİ’ HABERİ İLE HEYECANLANDI!
Kaya, heyecanlı bir biçimde kendisi için gönderilecek para dolu kargoyu beklemeye başladı. Kısa süre sonra Kaya, telefonla arandı ve “Kargonuz İstanbul Havalimanı’na ulaştı” haberini verdi. Kaya’nın yaşadığı heyecan saatler geçtikçe artıyordu.

‘GÜMRÜKTEN GEÇMESİ İÇİN PARA GÖNDER’
Bu esnada, yurtdışı bir hattan Kaya bir kez daha arandı ve “Kargo geldi. Ancak gümrükten geçmesi için 11.447,88 lira ödenmesi gerekir” dedi ve parayı göndereceği IBAN numarasını da paylaştı. Emrah Kaya, 2 milyon 854 bin dolar alacağı beklentisi ile 11.447 lirayı denkleştirdi ve ilgili hesaba gönderdi.

BİR DAHA KİMSEYE ULAŞAMADI
Ancak, ne içi para dolar dolu kargo geldi; ne de Kaya, kendisi ile temasa geçen kişilere ulaşabildi. Geç de olsa dolandırıldığını anlayan ve Ağrı nüfusuna kayıtlı Emrah Kaya, suç duyurusunda bulundu. Savcılık soruşturması sonra, paranın gönderildiği hesabın sahibi olan Aydın N. (58), hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlaması ile dava açıldı.

BAŞKA DOSYADAN TUTUKLU
Halktv.com.tr’nin telefonla ulaştığı Aydın N.’nin oğlu ise “Babam esnaflık yapıyordu. Ancak, nasıl olduğuna anlam veremediğimiz bir şekilde bu işlere bulaştırılmış. Hakkında benzer suçlarla açılmış 7-8 dava var. Başka bir dosyası nedeni ile de 2 ay önce tutuklandı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir