Doktorlar “Yürüyemezsin” Dedi, 15 Yıl Sonra İlk Adımını Attı

2009 yılında ev işleri yaparken geçirdiği kaza sonucu omurilik hasarı geçiren Bingöl, uzun bir tedavi süreci geçirdi ve 10 ameliyat geçirdi.

Bu süreçte Bingöl, Erzurum’un ev sahipliğini yaptığı 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları’ndan (UNIVERSIADE) sonra kurulan curling takımına davet edildi. Curling sporuyla tanışan Züleyha Bingöl, kısa sürede milli formayı sırtına giydi.

MİLLİ TAKIMDA YARIŞTI

Tekerlekli Sandalye Curling Milli Takımı’yla çok sayıda uluslararası müsabakaya katılan Bingöl, 2018 yılında girdiği üniversite sınavında Atatürk Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi Bölümü’nü kazandı. Okulu bitirip, bir yandan iş, bir yandan ev, bir yandan da spor hayatını sürdüren Bingöl, 2017’de ara verdiği fizik tedaviye 5 yıl sonra Dadaşkent semtindeki evine yakın rehabilitasyon merkezinde yeniden başladı. Özel sporcular hareket eğitim uzmanı Muhammet Buğra Atmaca’nın yardımcı olduğu Bingöl, pes etmeden çalışmasının meyvelerini aldı. Tedavi sürecinde doktorların ‘Bir daha asla yürüyemeyeceksin, hatta oturamayacaksın’ dediği Züleyha Bingöl, ilk adımlarını attı.

Yaklaşık 15 yıldan sonra ayağa kalmanın ve ilk adımı atmanın heyecanını yaşadığını belirten Bingöl, “Size ilk adımımı şöyle anlatayım. Adımımı sanki bir boşluğa atar gibiyim. Çünkü biz omurilik felçliler, belden aşağı vücudumuzu hissetmiyoruz ve hareketlerimiz yok denecek kadar zayıf. Aslında adım atıyorsunuz ama normal bir adım değil bu. Yani boşluğa adım atar gibi. Ama hayatta olmak, yeniden sizinle böyle yan yana aynı hizadan bakmak gerçekten çok güzel bir duygu. Yeniden ayakta olduğum için çok heyecanlıyım. ‘Hiç yürüyemezsin’ denmesine rağmen ayakta durabilmek bile bence çok büyük bir başarı. ‘Oturamaz’ denilen Züleyha şimdi ayakta size röportaj veriyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir